Siła giętej stali
Korzystamy wyłącznie z wysokogatunkowej stali.
Dzięki specjalnie opracowanej przez nas technice spawania, miejsca łączeń pozostają niemal niewidoczne.
Dzięki tej autorskiej metodzie jesteśmy w stanie spawać nawet bardzo cienkie arkusze stali- sięgającej grubości 1 milimetra.
Już wkrótce dowiesz się więcej na temat pracy w naszym Salakowym warsztacie.
Tradycyjne metody rzemiosła.
Tradycyjne metody rzemiosła.
Zarówno w polskim, jak i światowym wzornictwie tradycyjne metody rzemieślnicze są coraz bardziej cenione. Można powiedzieć, że ten powrót do korzeni jest wywołany zwiększającą się świadomością społeczną. Coraz częściej stawiamy na unikalne i świetnie wykonane produkty, które będą służyły kilku pokoleniom. Tak, jak to miało miejsce jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
W Salak studio jednym z dwóch głównie używanych materiałów jest lite drewno.
Drewno, które jest ręcznie toczone w samym sercu naszej pracowni.
Czym jest toczenie? Jest to ręczna obróbka drewna- przy pomocy dłuta i specjalnych maszyn obrotowych nadajemy blokom drewna kształty kuli czy walca. Jest to długi proces, który wymaga ogromnej precyzji.
Jak zrodził się pomysł na zastosowanie
ręcznej obróbki drewna w Salak studio?
Dzięki moim Dziadkom, od najmłodszych lat miałam okazję podziwiać i obcować z pracą w drewnie. Od najmłodszych lat, niemal każdego dnia zaintrygowana podziwiałam pracę mojego Dziadka, który był rzeźbiarzem. W drewnie fascynowała mnie jego plastyczność, to, że przy odpowiedniej ręcznej obróbce jesteśmy w stanie wydobyć z niego najwspanialsze cechy, a dzięki dłucie możemy zmieniać jego formę i nadawać niepowtarzalny kształt. Dokładnie 18 lat temu dostałam swoje pierwsze dłuto i to właśnie od tej pory drewno towarzysz mi niemal każdego dnia.
Oprócz tym niesamowitym możliwościom budzi we mnie ogromny sentyment do wspólnego czasu, który spędzałam właśnie ze swoim Dziadkiem i własnie to jest jednym z powodów, dla którego wkładam całe serce w każdy pojednczy produkt powstający w naszej pracowni.
Jak dbać o drewno?
1. Do usuwania zanieczyszczeń na meblach należy stosować wyłącznie łagodne środki i materiały oraz unikać twardych lub ostrych przedmiotów czy tkanin.
2. Należy unikać środków pielęgnacyjnych, które zawierają w składzie alkohol, aceton, naftę lub inne rozpuszczalniki.
3. Meble należy czyścić z kurzu i konserwować środkami wyłącznie do tego przeznaczonymi, miękką tkaniną wzdłuż tzw. słojów
4. Na powierzchni mebli nie wolno stawiać gorących, wilgotnych lub zmrożonych przedmiotów i naczyń.
5. W przypadku rozlania jakiejś cieczy na powierzchnię mebla należy niezwłocznie wytrzeć to miejsce do sucha i nie dopuszczać do jego zawilgocenia.
6. Powierzchnia mebli drewnianych olejowanych powinna być okresowo odnawiana przy użyciu odpowiednich środków pielęgnacyjnych.
7. Do codziennej pielęgnacji mebla wystarczy lekko wilgotna, dobrze wyciśnięta ściereczka. Drewniane meble nie lubią żadnych płynów, dlatego pamiętaj by każdorazowo wycierać je do sucha czystą szmatką.
Ze względu na charakterystyczne właściwości drewna, warto zadbać o nie w szczególny sposób. Zastosowanie się do kilku poniższych wskazówek pielęgnacyjnych pozwoli Ci cieszyć się Twoimi Salakami jeszcze dłużej.
Pielęgnacja drewna.
Lite drewno
to nie tylko walory wizualne.
Lite
drewno
to nie tylko walory wizualne.
Tworzymy z poszanowaniem
ekologii
Meble wykonane z drewna powinny być przechowywane w pomieszczeniach o stałej temperaturze i małych wahaniach wilgotności.
Będą Ci wdzięczne, jeśli ochronisz je przed bezpośrednim działaniem ogrzewania podłogowego, grzejników czy kominka. Zadbaj też o to, by unikać ich przemoczenia i zawilgocenia.
Wskazówki pielęgnacyjne
Doceniamy wyjątkowość naturalnych materiałów.
Dzięki ogromnym możliwościom obróbki tego surowca wykorzystujemy każdy centymetr tego materiału.
,,Wióra lecą!" W naszej pracowni z drewna zostają tylko trociny, które finalnie trafiają do zwierząt, którym jest to potrzebne.
Korzystamy tylko z certyfikowanego drewna.
Od 2023 roku, każdego miesiąca sadzimy drzewa, których ilość jest równa ilości zamówień. Oznacza to, że część dochodów z każdej sprzedaży przeznaczana jest na wsparcie fundacji, o której już wkrótce będziesz mogła/mógł przeczytać więcej.
Wybierając Salaki, wybierasz zatem odpowiedzialne gospodarowanie zasobami i przyczyniasz się do ich odnawiania.
W naszej pracowni korzystamy z litego drewna jesionowego i sosnowego, które starannie selekcjonujemy, a następnie własnoręcznie toczymy i obrabiamy specjalnie dla Was.
Usłojenie drewna jest niepowtarzalne, a dzięki temu, każdy nasz produkt staje się jedyny w swoim rodzaju. Dodatkowo szlachetność tego surowca sprawia, że z czasem wykonane z niego meble nabierą jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru.
To wszystko dlatego, że na całym świecie nie znajdziemy dwóch takich samych kawałków drewna. Każda deska ma jedyny i niepotwarzalny odcień czy wzór.
Unikamy używania półproduktów, tworzyw sztucznych, płyt MDF, oklein i szkodliwych lakierów. Nasze produkty wytwarzane są z litego drewna i wysokiej jakości stali. Salaki produkują miniamlny odpad, który nigdy nie jest używany ponownie do tworzenia naszych produktów. Jednak jak wszystko w naszej pracowni również on znajduję swoje zastosowanie i trafia do odpowiednich miejsc, o których dowiesz się w poniższych ciekawostkach.
LEN
To materiał niezwykle wytrzymały i odporny
na przetarcia i rozciąganie. Jest wyjątkowo
przyjazny alergikom oraz posiada właściwości
antybakteryjne. Ponadto tkaniny wykonane z lnu
nie elektryzują się i są biodegradowalne.
BAWEŁNA ORGANICZNA
To włókno, którego proces produkcji przebiega z zachowaniem równowagi ekologicznej. W całym procesie wytwarzania stosuje się wyłącznie naturalne metody produkcji.
Do upraw bawełny ekologicznej nie stosuje się pestycydów oraz środków owadobójczych, a w procesie produkcji nie biorą udziału żadne genetycznie modyfikowane organizmy.
Stawiamy na jakość!
Dziękujemy
za czas
spędzony
w Świecie
Salaków!
Do usłyszenia
Alicja Korbut
Siła giętej stali...